logo
Hurtownia, doradztwo i usługi TV-SAT
Kontakt
Sklep Stacjonarny
Godziny otwarcia
Pn-Pt 8:00 – 16:00

71 781 71 48

awpol@o2.pl

ul. Sokolnicza 7/17 paw. 21, 53-676 Wrocław

71 781 71 48

ul. Sokolnicza 7/17 paw. 21, 53-676 Wrocław

Góra

Jak prawidłowo wyposażyć telekomunikacyjną skrzynkę mieszkaniową?

Jak prawidłowo wyposażyć telekomunikacyjną skrzynkę mieszkaniową?

Zgodnie z Rozporządzeniem MTBiG z dnia 22 listopada 2012 r. w sprawie warunków technicznych i infrastruktury telekomunikacyjnej dla budynków wielorodzinnych, skrzynka telekomunikacyjna mieszkaniowa stanowi jeden z podstawowych elementów wyposażenia lokalu mieszkalnego oraz integralną część instalacji telekomunikacyjnej budynku wielorodzinnego.

Ważne są nie tylko skrzynki same w sobie, ale również ich wyposażenie,dlatego warto zastanowić się:

Co musi zawierać skrzynka telekomunikacyjna? Jakie elementy i urządzenia powinny zostać umieszczone w skrzynce mieszkaniowej?

§192e pkt. 2 rozdziału 8a w/w rozporządzenia zawiera zapis o tym, że instalację telekomunikacyjną budynku mieszkalnego wielorodzinnego stanowią w szczególności m.in. „telekomunikacyjne skrzynki mieszkaniowe, zlokalizowane w pobliżu drzwi wejściowych do mieszkania, służące w szczególności umieszczeniu doprowadzonych do nich zakończeń kabli, umieszczeniu urządzeń aktywnych lub pasywnych oraz, w razie potrzeby, z doprowadzeniem zasilania elektrycznego, a także umożliwiające dystrybucję sygnału w mieszkaniu”.

O ilości zakończeń poszczególnych kabli doprowadzonych do skrzynki mieszkaniowej informuje z kolei §192f rozporządzenia, w szczególności punkty 5, 6 i 10 tego paragrafu, które określają liczbę, rodzaj oraz parametry doprowadzanych przewodów. Wynika z nich, że do każdego mieszkania powinny zostać doprowadzone:

  • 2 kable współosiowe
  • 2 parowe kable symetryczne UTP (skrętka)
  • 2 jednomodowe włókna światłowodowe

Ponadto wyposażenie powinno obejmować taką samą liczbę odpowiednich gniazd zakończeniowych do tychże przewodów, a więc:

  • gniazdo optyczne (np. FTTH FOS-2 lub FOS-4) lub zamiennie 2 adaptery SC/APC (jednomodowy TWIN)*,
  • 2 gniazda przejściowe typu „beczka” (gniazdo F/F)
  • 2 gniazda/moduły UTP (Keystone UTP RJ 45).

Gniazda zakończeniowe najlepiej umieścić w komorze krosowej, którą należy umieścić w dobrej jakości skrzynkach telekomunikacyjnych. Jest to wyposażenie standardowe. Należy również pamiętać o gniazdku napięcia elektrycznego 230V, umożliwiającym ewentualne zasilenie przyszłych urządzeń aktywnych.

Rozporządzenie  zatem wyraźnie wskazuje, co powinno być zagwarantowane w podstawowym wyposażeniu szafki telekomunikacyjnej w mieszkaniu. Trzeba też pamiętać, że jest to niezbędne minimum. Oczywiście na życzenie inwestora może być rozszerzone o inne elementy i urządzenia.

 

* UWAGA !

Należy pamiętać o konieczności umieszczenia nalepki ostrzegającej przed promieniowaniem laserowym na urządzeniu lub wewnątrz szafki telekomunikacyjnej.

 

W następnym artykule opiszemy elementy wyposażenia skrzynki telekomunikcyjnej jak np.

kable, włókna światłowodowe, gniazda optyczne,adaptery, moduły UTP…

 

 

 

Udostępnij
Brak komentarzy

Napisz komentarz